Автокран – один з різновидів великогабаритної техніки, активно використовується на будівельних, монтажних або ремонтних майданчиках.
Критерії вибору та мети використання автокрана
Для того, щоб вибрати кран для придбання або взяття в оренду, необхідно врахувати:
· обсяг вантажів, що переміщуються;
· умови виробництва;
· грунт, на якому буде працювати техніка;
· наявність поруч з місцем навантаження будівель, електроопор і т. д.
Автокрани виробляються на різноманітних шасі:
· на швидкому ходу, безпечно розвиваючи швидкість до 60 км/год;
· з пневмоколесами – можуть розганятися до 20 км/год;
· на гусеничному ходу, розвиваючі швидкість не більше 2 км/год.
Так, для будівельно-монтажних робіт досить вибрати гусеничний або пневмоколісний кран, здатний піднімати плити або будматеріали, а видобувна промисловість використовує важкі агрегати на рейковому ходу – стійкі і надійні.
Важливий критерій – вибрати вантажопідйомність
Одним з основних критеріїв вибору автокрана є його вантажопідйомність. Цей показник визначає максимальна вага, який може підняти і перенести машина. По вантажопідйомності автокрани поділяють на 8 груп, починаючи з техніки, піднімає 4-5 тонн, і закінчуючи спецкранами, що здійснюють підйом вантажів до 120 тонн.
На величину поднимаемого ваги впливає дальність вильоту і висота підйому стріли крана: чим далі переноситься вантаж, тим більшим повинен бути показник вантажопідйомності.
Найпоширенішими є крани 5 групи, що піднімають вага від 25 до 36 тонн і телескопічною стрілою 10-22 м. Такий кран – маневрений і мобільний, забезпечить хорошу робочу зону, зможе конкурувати з більш великими і важкими моделями.
Вибираючи автокран, слід брати техніку з більшою вантажопідйомністю, ніж планується – з запасом, на випадок непередбачених ситуацій.
Основи безпеки робіт
Безпека майбутньої роботи крана забезпечується його правильною експлуатацією і грамотними розрахунками при підборі параметрів техніки. Тому, слід враховувати:
· потужність двигуна – чим він потужніший, тим вище швидкість зможе розвинути автокран, і більший ухил подолати;
· експлуатаційну масу – сукупність мас кранового устаткування і автошасі, на яке встановлений кран. По вимогам безпеки для стійкості кількість осей автошасі повинно бути пропорційно вазі обладнання;
· виробника – зарекомендували себе, в основному, дотримуються всі вимоги до техніки безпеки.
Підбираючи автокран, слід відповідально і зважено підійти до вибору, враховуючи його подальшу експлуатацію.